KALİTE GÜVENCE

Medcem Çimento Fabrikası, ürünlerinin ulusal ve uluslararası standartlara uyumlu, müşteri memnuniyeti odaklı üretilmesini ve piyasaya sürülmesini birinci öncelik olarak görmekte, kalite kontrol süreçlerini bu bilinçle şekillendirmekte ve yönetmektedir.

Kalite kontrol süreçlerinin yönetimi 6 farklı laboratuvarda yürütülmektedir. Bunlar, robolab, manuel numune hazırlama laboratuvarı, kimya laboratuvarı, fizik laboratuvarı, beton/harç laboratuvarı ve yakıt laboratuvarıdır. Ayrıca kırılmış ham madde ve öğütülmüş ham karışımın kimyasal bileşiminin iki dakikalık aralıklarla yapılan analizlerle kontrolünü sağlayan 4 adet Sodern® marka çevrim içi analizör, kalite kontrol sürecinin en önemli aktörlerindendir.
Kalite kontrol süreçlerinin kalbini, Danimarka kökenli FLSmidth® firmasınca tasarlanıp üretilen otomatik numune alma ve hazırlama sistemleri oluşturmaktadır. Ham madde hazırlama sürecinden son ürün olan çimentonun üretilmesine kadarki tüm süreçlerde numuneleme bu sistem ile yapılırken, sistemin kontrolü FLSmidth® yazılımı olan QCX ile yapılmaktadır.

Robolab’da FLSmidth® firması üretimi robot ile insan eli değmeden hazırlanan numunelerin kimyasal ve fiziksel analizleri için kullanılan cihazlar dünyanın önde gelen firmalarından tedarik edilmiştir. Bunlar:

-ThermoScientific®
-Malvern®
– Claisse®
-Panalytical®
-Eltra®
-Leco®
-Hosokawa®
-ToniTechnik®
-FLSmidth®
-Retsch®

Yarı ürün klinker ile son ürün çimentonun mekanik deneyleri, beton/harç laboratuvarında yürütülmektedir. Bu laboratuvarda hem EN 197-1 hem de ASTM C150 standartlarına göre testler yürütülebilmektedir.